automn

بورس پرس

automnRight
social
#

بورس پرس

رییس سازمان بورس مطرح کرد

رییس سازمان بورس مطرح کرد:


اراده مدیران فولادی کشور برای دفاع از حقوق میلیون‌ها سهامدار/ کنار رفتن قیمت‌گذاری دستوری با تعامل وزارت صمتما به عنوان متولیان بازار سرمایه از شما تولیدکنندگان می خواهیم افق های پیش روی تولید و توسعه شرکت خود را برای سهامداران شفاف سازی کنید تا ارزندگی شرکت های فولادی برای سهامداران نمایان شود.


 هفته گذشته با معاون جدید معدنی وزیر به مجلس رفتیم و خوشبختانه مسیری روشن و اتفاق های مثبتی در حوزه فولاد در حال تحقق است. وی افزود: چشم انداز بازار فولاد در کشور بسیار درخشان است، بنابراین به همت تلاش های زیادی که در دست اجراست، تمام اقدامات انجام خواهد شد تا تمام زنجیره فولاد کشور در بورس کالای ایران عرضه شود.

(0) نظر

کاهش نرخ سود در معاملات بازار باز

کاهش نرخ سود در معاملات بازار بازبانک مرکزی با تزریق ۲۴/ ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۸/ ۱۹ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. این نرخ سود برای دومین هفته متوالی به کمتر از ۲۰ درصد تنزل پیدا کرده است. 


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز یکشنبه ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، هفت بانک و موسسه اعتباری در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش ۲/ ۹ هزار میلیارد تومان از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند. 


با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق ۲۴/ ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۸/ ۱۹ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. 


معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش ۸/ ۵ هزار میلیارد تومان توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه انجام شد. همچنین در هفته گذشته ۲/ ۱ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی توسط کارگزاری بانک مرکزی در بازار ثانویه فروخته شد.

(0) نظر

دریافت سود سهام عدالت منوط به سجامی شدن نیست

دریافت سود سهام عدالت منوط به سجامی شدن نیست


مشاور اجرایی سهام عدالت کشور:

🔹کسانی که سجامی می‌شوند از یک سری خدماتی که پیش بینی شده از جمله انجام معاملات خرید و فروش و شرکت در مجامع استانی بهره مند می شوند.

🔹اگر سهامداران در سامانه سجام ثبت نام نکنند سود حق افراد محفوظ است، اما در شرکت در مجامع به مشکل برمی‌خورند و نمی‌توانند  به سامانه وارد بشوند و طبیعتا از حق رای خود را محروم می‌کنند.

🔹اما آنچه که به عنوان حق طبیعی افراد برای دریافت سود براساس برنامه‌ای که پیش بینی شده سود در مقاطع مربوطه براساس فرآیند پیش بینی شده برای سهامداران لحاظ خواهد شد.

 🔹تشکیل مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی مشروط به نام نویسی دو سوم از دارندگان سهام عدالت در سامانه سجام است.

(0) نظر

گزارش بازارشنبه 18 بهمن 99

گزارش بازارشنبه 18 بهمن 99


تو از دست ندادی بفهمی چیه ترس از دست دادن


و یک روز تلخ دیگر را پشت سرگذاشتیم و بازار با سرعتی عجیب در حال سقوط است . تقویم را نگاه میکردیم .فشار فروش 19 بهمن کمتر از 19 مرداد نیست و انگار نه انگار که ارزش بازار برخی شرکت ها نصف شده و سود بهتری در دل انهاست . انگار نه انگار که دلار با ثبات حرکت کرده ، ملک 8% رشد کرده و خیار 20 هزاری شده است ! انگار فقط و فقط موج شکنی تورم در بازار سرمایه بوده و چه جالب امروز باید استدلال ان 25 نفر را که میگفتندتورم را بورس زاییده پرسید ! فعلا  بورس چیزدیگر را زاییده ... 


حکایت این روزها حکایت خانه ای است که تا همین چند ماه پیش بزن و برقصی در ان به پا بود و صاحبخانه همه را دعوت کرده بود و حالا این خانه در حال سوختن است و برخی هر چه دارند و ندارند از دست میدهند . نه تنها صاحبخانه خیلی کاری نمیکند برخی اوقات یک گالن بنزین را هم برای شعله ور تر شدن روی ان میریزد  و لبخند می زند .

راه حل خیلی سخت نیست انگیزه و قدرت و قاطعیت برای اجرا میخواهد . اگر قصد نجات دارید با بازار لاس نزنید ! باید با قدرت پول به بازار تزریق شود باید اخبار مثبت و اعتماد افرین به بازار داد. چرا نباید  تکلیف تحولات ارزی و نرخ هزینه ها مشخص باشد . بازار را دوشیده و حالا  قربانی این تفکرات کرده اید ؟! 


قدیم ترها خیلی ها که میخواستند بگویند چیزی بی ارزش است میگفتند به خیاررر فروختند طرف را !! امروز خیار نماد گرانی و تورم و بازار ما مصداق بارز فروش یک دارایی بدون فکر و تحلیل است . ای کاش فروشنده ها کمی عاقل تر شوند. خیلی به محدودیت ها اعتقادی نداریم ولی واقعا  اگر برخی به این  نتیجه  برسند گذر زمان  همه چیز را  بهتر میکند  شاید محدودیت دامنه نوسان  به  -2و 5% بشود فکر کرد  . ولی بازهم میگوییم همه چیز باید موقت  باشد کاهش دامنه نوسان  فقط سرعت  سوختن را کم میکند  و ممکن است  با  تشکیل صفوف فروش بیشتر  ، بازار زجر کش تر شود . در هر صورت در حال  حاضر بازار در مخمصه بزرگی گرفتار شده که انگار شدت  فشار فروش امروز 19  مرداد  یکی است . شاید مسیرش دامنه نوسان  باشد ولی قطعا  راه حل های این موضوع مواردی است که عرض شد  خبرهای خوب ، اطمینان بخشی به سهامداران به خصوص در مورد  آینده و تزریق پول برای خارج کردن  بخشی از جامعه که اصلا دیگر دوست ندارند در بازار حاضر باشند   . محدودیت دامنه نوسان یک ابزار کمکی است  باید  بازار را جذاب کرد و شاید  شفافیت عملکرد ها و اطمینان بخشی به سهامداران بابت اینده  شرکت یکی از مهم ترین اقدامات باشد  ... 


حقیقت امر خیلی انرژی برای نوشتن نداریم  نمیدانیم چه بگوییم با این بازار ... 

ولی عزیزان تصمیم  گیر از دولت گرفته تا مجلس شما چیزی از دست ندادید بلکه به دست اوردید . با پول بازار سرمایه و جبران کسری بودجه خود تاریخی ترین قمار سیاسی را روی انتخابات امریکا کردیدو حالا او را رها کردید و ارد دلار 15 هزاری میدهید ... شاید به ظاهر شما چیزی ازدست نداید ولی در واقع اعتماد مردم  را  قربانی کردید ... ولی کمی هم حال کسانی که دارایی از دست دادند را درک کنید .

(0) نظر

مواردی که در جلسه امروز شرکتهای فولادساز بزرگ با آقای دکتر دهقان دهنوی مطرح شد:

مواردی که در جلسه امروز شرکتهای فولادساز بزرگ با آقای دکتر دهقان دهنوی مطرح شد:


👈 تشکیل میز تخصصی خدمت به شرکتهای معدن و صنایع معدنی در سازمان بورس

👈 در فرایند تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه تسریع شود

👈 در برنامه های شرکتها و مصوبات هیات مدیره، به خط قرمز سازمان بورس (حفظ حقوق سهامداران) عنایت ویژه شود

👈 اطلاع رسانی مناسب از برنامه ها و چشم انداز حوزه معدن و صنایع معدنی برای سهامداران از سوی شرکتها

👈 همکاری وزارت صمت، سازمان بورس، انجمن فولاد و شرکتهای فعال و بورس کالا در زنجیره فولاد در شناسایی و رفع چالشهای این حوزه از منظر قوانین و مقررات


اهم موارد طرح شده از سوی شرکتها:

🔹 ذوب_آهن اصفهان به دنبال مصوبه انتقال از  فرابورس به  بورس 


🔹 کاوه_جنوب افزایش سرمایه در انتظار تصویب بورس


🔹 فولاد_مبارکه برنامه افزایش سرمایه 9500 میلیارد تومانی طی یکماه آتی (از 20.9 به 30.4 هزار میلیارد تومان) ... و تشکیل هلدینگ مالی از طریق خرید کارگزاری (باهنر) و سبدگردان توسعه (توکا) و یک موسسه مالی و صرافی!


🔹 چادرملو ... خبر خوب یافتن یک ذخیره مطلوب سنگ آهن در آینده نزدیک اطلاع رسانی میشود (در آستانه تایید نهایی)


🔹 بورس_کالا  در حال اصلاح دستورالعمل تضامین و تسهیل فرایند فروش محصولات تولیدی در بورس

(0) نظر

جهانگیری: ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی با تحریم، سوخت شد

جهانگیری: ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی با تحریم، سوخت شد

 

💢ارزش تولیدات پتروشیمی کشور به  ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد


اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری:


📍در سال ۱۴۰۰ تولیدات صنعت پتروشیمی کشور به ۱۰۰ میلیون تن با ارزش ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.


📍تحریم‌ها باعث شد تا ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی را از دست بدهیم که اگر این اتفاق نمی‌افتاد این شرایط اقتصادی برای مردم به وجود نمی‌آمد.


📍صنعت پتروشیمی توانست میلیاردها دلار در اختیار کشور قرار دهد و تقریبا کارخانه‌ای نداشتیم که به‌دلیل ناتوانی از تامین مواد اولیه تعطیل شده باشد.

(0) نظر

صادرات ۷۷۳ میلیون دلاری چدن، آهن و فولاد ایران به چین

صادرات ۷۷۳ میلیون دلاری چدن، آهن و فولاد ایران به چین


📌ارزش صادرات چدن، آهن و فولاد ایران به چین در دوره ۹ ماهه ۹۹ به رقم ۷۷۳ میلیون دلار رسید که در واقع سومین گروه کالایی بزرگ صادراتی جمهوری اسلامی به این کشور بود.


📌برپایه جداول آماری گمرک ایران، در مدت یاد شده سهم چدن، آهن و فولاد از کل صادرات به چین ۱۵ درصد ثبت شد

(0) نظر

جلسه فوق العاده هیات مدیره بورس در روز جمعه!

🔴 جلسه فوق العاده هیات مدیره بورس در روز جمعه!


⬅️دومین جلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار پس از تغییرات مدیریتی اخیر عصر امروز با ریاست محمد علی دهقان دهنوی در ساختمان ملاصدرا برگزار شد.


⬅️در این جلسه تصمیماتی در خصوص تقویت بازارگردانی و تزریق نقدینگی از سوی حقوقی ها به بازار اتخاذ شده که جزئیات آن تا ساعتی دیگر رسما" اعلام می شود.


⬅️اولین جلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور رئیس جدید در میانه هفته گذشته برگزار شده بود و حالا محمد علی دهقان دهنوی در روز تعطیل، تصمیم گیران بازار سهام را گرد هم جمع کرده تا درباره چالش های کنونی بازار سرمایه که منتج به تداوم افت قیمت سهام شده و اعتراضات سرمایه گذاران را برانگیخته تصمیم گیری شود.


⬅️امید است خروجی این جلسه به تصمیماتی موثر در خصوص تعادل بخشی به معاملات بورس و فرابورس منتج شود، چرا که در ماه های گذشته هیچ بازاری مثل بازار سهام اصلاح نکرده، حال آن که بورس تنها بازاری بود که از سوی مسئولان برای سرمایه گذاری در آن تبلیغ و دعوت عمومی شد

(0) نظر

رشد ۱۸۶ درصدی تامین مالی از بازار سرمایه

🔴رشد ۱۸۶ درصدی تامین مالی از بازار سرمایه


⬅️بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی از شاخص ها و نماگرهای بازار اوراق بهادار تهران نشان می دهد که مجموع تامین مالی از طریق بازار سرمایه در ۹ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از ۱۰۰ درصدی داشت. این میزان ۹۵۷.۶ هزار میلیارد بود که به رقم نسبت ۲۷۳۸.۳ هزار میلیارد ریالی امسال تغییر ۱۸۶.۰ درصدی را ثبت کرد.


⬅️این مولفه در ماه آبان نیز ۲۳۹.۶ هزار میلیارد ریال بود که در آذر ماه به ۴۴۲.۵ رسید و رشد ۸۴.۷ درصدی را به ثبت رساند

(0) نظر

اراده مدیران فولادی کشور برای دفاع از حقوق میلیون‌ها سهامدار

🔴اراده مدیران فولادی کشور برای دفاع از حقوق میلیون‌ها سهامدار/ کنار رفتن قیمت گذاری دستوری با تعامل وزارت صمت


📌دهقان دهنوی،رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: 


⬅️تقریبا ٩٠ درصد جمعیت کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم باسهام عدالت در ارتباط هستند و قطعا باید از منافع آنها دفاع کرد.


⬅️از شما تولیدکنندگان فولاد کشور می خواهیم در راه توسعه بازار سرمایه و ایجاد رقابت در بازار به ما کمک کنیدچون قطعا شفافیت و رقابت به توسعه شما نیز کمک می کند؛ از سوی دیگر شما وکیل میلیون ها سهامدار هستید تا حق آنها اجحاف نشود که این مسوولیت سنگینی است.


⬅️ما به عنوان متولیان بازار سرمایه از شما تولیدکنندگان می خواهیم افق های پیش روی تولید و توسعه شرکت خود را برای سهامداران شفاف سازی کنید تا ارزندگی شرکت های فولادی برای سهامداران نمایان شود.


⬅️ بورس کالای ایران در ماهیت خود یک پلتفرم معاملات است و این بستر معاملات، تعیین کننده قیمت نیست بلکه مکانی را فراهم کرده است که قیمت ها براساس عرضه و تقاضا کشف شود؛ بنابراین هر گونه اعمال دستوری قیمت در بورس کالای ایران یعنی انحراف قیمت و ضربه زدن به اقتصاد کشور.


⬅️ هر گونه دخالت در قیمت کالاها از جمله فولاد در بورس، شفافیت را کاهش می دهد و عدالت را نقض می کند؛ از این رو سازمان بورس براساس قانون، اجازه قیمت گذاری دستوری را نمی دهد که خوشبختانه تعامل بسیار مطلوبی با وزارت صمت و شخص وزیر صمت ایجاد شده است.


⬅️  هفته گذشته با معاون جدید معدنی وزیر به مجلس رفتیم و خوشبختانه مسیری روشن و اتفاق های مثبتی در حوزه فولاد در حال تحقق است.


⬅️ چشم انداز بازار فولاد در کشور بسیار درخشان است بنابراین به همت تلاش های زیادی که در دست اجراست، تمام اقدامات انجام خواهد شد تا تمام زنجیره فولاد کشور در بورس کالای ایران عرضه شود.

(0) نظر
X