automn

بورس پرس

automnRight
social
#

بورس پرس

#شستا صف فروش شد

🔴 #شستا صف فروش شد 


⬅️پس از جابجایی 135 میلیون سهم ، شستا به کف قیمت روزانه معادل 2410 تومان رسید و صف فروشی به ارزش 25 میلیارد تومان تشکیل داد. 

(0) نظر

راه‌های جبران ضررهای سنگین سهامداران خرد در بورس

🔴 راه‌های جبران ضررهای سنگین سهامداران خرد در بورس


⬅️ محمد باقری بناب، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

🔹نوسانات بازار سرمایه و ضررهای سنگینی که متوجه ۲۰ درصد از سرمایه‌گذاران خرد شده، موضوعی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

🔹از آقای دژپسند درخواست کردم میزان خسارات وارده به سرمایه‌داران خرد و اقدامات انجام شده، برای جبران آن، طی یک گزارش به کمیسیون اقتصادی ارائه شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

🔹پس انجام بررسی‌های لازم در کمیسیون اقتصادی مقرر شد؛ با ارائه مهلت یک تا دو هفته‌ای به وزارت اقتصاد گزارشی درخصوص موضوعات فوق به ویژه میزان خسارات وارده به سرمایه گذاران خرد در بازار بورس و راه‌های جبران آن به کمیسیون ارائه دهند

(0) نظر

وام سهام عدالت به تاخیر افتاد

🔴 وام سهام عدالت به تاخیر افتاد


⬅️ محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی:


🔹 احتمالا در حال حاضر بانک مرکزی در حال سنجش منابع و مصارف تک تک بانک‌هاست تا بر اساس آن منابع سهمیه برای اعطای تسهیلات به چند بانک اعلام کند.


🔹 وام سهام عدالت از نظر منابع فشار زیادی به بانک‎ها وارد می‌کند.


🔹 پیش از این هم با ورود کرونا وام‌های متعددی که برای آن‌ها تکلیف شد که فشار زیادی به منابعشان آورد، حالا هم منابعشان به قدری نیست که بتوانند همه موارد را با هم پیش ببرند.


🔹 سهام عدالت نمی‌تواند وثیقه تسهیلات باشد چون اگر قیمت آن در بورس کاهش پیدا کند در اصل وثیقه بانک در برابر تسهیلات اعطا شده، کم شده و بانک کسری وثیقه می‌آورد_

(0) نظر

روند معاملات در شاخص‌سازان اصلی

📌روند معاملات در شاخص‌سازان اصلی 


⬅️ #فارس با افت 4 درصدی به قیمت 1209 تومان رسیده و پس از جایجایی 25 میلیون سهم هم‌چنان در مدار منفی قرار دارد؛ حقوقی‌ها خریدار 15 میلیون سهم در فارس بوده‌اند.


⬅️ #فملی نزدیک به کف روزانه پس از پشت سر گذاشتن حجم معامله 88 میلیونی با قیمت 1482 تومان در حال معامله است؛ حقوقی‌ها 38 میلیون سهم مشارکت در خرید داشته‌اند. 


⬅️ #شستا دادوستد 179 میلیون سهم را سپری کرده و بر روی قیمت 2261 تومان که تقریبا کاهش 5 درصدی را نشان می‌دهد نزدیک به صف فروش است؛ 55 میلیون سهم توسط حقوقی‌ها خریداری شده است. 


⬅️ #فولاد هم با افت بیش از 4 درصدی همراه است و جابجایی 116 میلیون سهم را پشت سر گذاشته و حالا با قیمت 1341 تومان در حال معامله است؛ 67 میلیون از سهام فولاد توسط حقوقی‌ها خریداری شده است.

(0) نظر

آغاز بررسی لوایح FATF در مجمع

مهم برای بانکی ها ... 

آغاز بررسی لوایح FATF در مجمع


سرانجام مجمع تشخیص مصلحت نظام دو لایحه از لوایح ۴گانه درباره پیش‌شرط‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را در دستور کار خود قرار داده و بررسی مجدد آنها را آغاز کرد. این خبری است که آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه عصر چهارشنبه صحن علنی مجمع اعلام کرد. او توضیح داد: حسب ارجاع مقام معظم رهبری، بررسی مجدد این لوایح در دستور کار قرار گرفته و اعضای مجمع فارغ از فضاسازی‌های مختلف از سوی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و در جهت مصالح و منافع مردم و کشور آن را بررسی خواهند کرد

(0) نظر

سیمانی ها افزایش نرخ جدید دارند

سیمانی ها افزایش نرخ جدید دارند


بورس ٢۴ : شایعه افزایش نرخ سیمان به واقعیت پیوست ، اما این که میزان افزایش نرخ چقدر باشد ، بستگی به توافقات سیمانی ها و وزارت صنعت دارد. لکن آنچه که از شنیده ها بر می آید یک افزایش نرخ ١۵ تا ٢۵ درصدی در راه است.


عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص احتمال افزایش نرخ این محصول خاکستری به خبرنگار بورس ۲۴ گفت:برنامه آن را داریم که با وزارتخانه مذاکراتی انجام داده و روی موضوع افزایش نرخ به توافق برسیم. هنوز درصد آن مشخص نیست ، ولی در حال مذاکره هستیم.

(0) نظر

مهم توصیه های مهم اولین مدیرعامل بورس برای روزهای پرتلاطم بازار

مهم  توصیه های مهم اولین مدیرعامل بورس برای روزهای پرتلاطم بازار


على رحمانى، نخستین مدیر عامل شرکت بورس تهران در گفت و گو با همفکران روند معاملات بورس را مورد بررسى قرار داد و ضمن توضیح دلایل تردید سرمایه گذاران ، توصیه هایی به این گروه و بازارگردان ها داشت.

وی با تاکید بر ایجاد مکانیزم هایی برای کاهش نوسان در بازار گفت: وقتی بازار با نوسان همراه می شود و روند الاکلنگی به خود می گیرد باید مکانیزم هایی برای کاهش تلاطم هاى ایجاد شده طراحی و اجراى آن در دستور کار قرار گیرد.

وى به عوامل تاثیرگذار در کاهش نوسان معاملات بورس تاکید کرد و اظهار داشت: افزایش حجم سهام شناور یکی از اقدام هایی است که می توان در این زمینه انجام داد، باید در بازار میزان سهام به اندازه کافی برای معامله وجود داشته باشد تا از این طریق از ایجاد صف هاى خرید و فروش طولانى در بازار جلوگیرى شود.

رحمانى به دیگر عوامل تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و افزود: مساله بازارگردانى از دیگر مسایلى است که مى توان براى ایجاد تعادل در بازار سهام در دستور کار قرار داد، بازارگردان ها باید با منابع کافی به تثبیت بازار سرمایه کمک کنند و به هیچ عنوان تحت تاثیر جو بازار تصمیمات هیجانى نگیرند.

 این کارشناس بازار سرمایه افزود: بازارگردان ها باید بر مبنای شرایط بازار و میزان عرضه و تقاضا ، معاملات خود را برنامه ریزی شده انجام دهند تا روال طبیعی بازار بهم نخورد.

وى در توصیه به سهامداران برای تصمیم گیری های صحیح در بازار گفت: سرمایه گذاران داراى محاسبات خاصى برای سرمایه گذاری هاى خود هستند و تصمیماتى را براى نقدینگى هاى خود اتخاذ مى کنند اما در این میان ممکن است تحت تاثیر برخی از اخبار به صورت هیجانی اقدام به سرمایه گذاری در بازار کنند که این موضوع به شدت سرمایه هاى این افراد را تحت تاثیر قرار مى دهد و باعث متضرر شدن آنها خواهد شد.

رحمانى با بیان اینکه روند بازار سرمایه تحت تاثیر شرایط حاکم در کشور است، گفت: اکنون بازار سرمایه در انتظار مشخص شدن مسایلى مانند روابط خارجی ایران با دیگر کشورها و احتمال کاهش تحریم ها است، همچنین در کنار آن مسایلى مانند رویکرد مجلس و دولت در بازار و تصمیماتی  که قرار است گرفته شود بر روند بازار تاثیرگذار خواهد بود.

وى به پیشنهاد بازگشت EPS شرکت ها به صورت هاى مالى اشاره کرد و گفت: در صورت انتشار پیش بینی EPS شرکت ها، شاهد ایجاد محیط شفاف ترى از اطلاعات شرکت ها خواهیم بود که می تواند باعث ایجاد نقطه حمایت خوبی در بازار شود، بنابراین بهتر است این اقدام با توجه به وضع حاکم در بازار در دستور کار قرار گیرد

(0) نظر

عرضه خودرو در بورس منتفی است 

📌عرضه خودرو در بورس منتفی است 


🔹وزیر صنعت، معدن و تجارت : 


⬅️بازار خودرو خود، بایستی خودش را تنظیم کرده و عرضه آن در بورس منطقی نیست.


⬅️به نظر می‌رسد عرضه خودرو در بورس منتفی است.

(0) نظر

بازار محکوم به صعود 

بازار محکوم به صعود 

هومن عمیدی، مدیرعامل سرمایه‌گذاری آینده اندیشان ایرانیان در گفت و گو با همفکران به بررسی روند بازار و دلایل تردید در رشد شاخص بورس پرداخت وضمن بررسی فرصت های مهم بازار، مسیر شاخص را تا پایان سال پیش بینی کرد.

وی با اشاره به اینکه شاخص کل در تلاش برای عبور از مقاومت 1.5 میلیون واحدی است، گفت: از هفته گذشته این متغیر درگیر گذشتن از این سطح مقاومتی مهم است که البته هنوز موفق نشده است.

این کارشناس بازار سرمایه درباره دلایل تردید بازار برای رشد قدرتمند گفت: هرچند عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث صعود بازار شود اما فقط چند ابهام مانع آنهاست که یکی از مهمترین آنها موضوع بودجه و بلاتکلیفی آن است. بودجه همیشه برای بازار مهم بوده و به نظر می رسد سرمایه گذاران منتظر هستند تا دولت و مجلس این لایحه را نهایی کرده و به یک نظر مشترکی درباره آن برسند.

عمیدی با اشاره به اینکه بازارهای موازی دچار رکود شده اند و این موضوع فرصت مناسبی برای جذب سرمایه ها در بورس است، گفت: این روزها وزن عوامل مثبت برای  رونق بازار بیشتر از نگرانی ها است و بر همین اساس می توان پیش بینی کرد با گذر از این دوره کوتاه تردید، شاهد بازگشت رونقی با ثبات به بازار باشیم.

ترسیم مسیر شاخص تا پایان سال

وی با تاکید بر اینکه جهش های ابتدای سال را در ماه های باقی مانده مجددا تجربه نخواهیم کرد، گفت: پیش بینی می شود بازار در یک روند ملایم صعودی قرار بگیرد و شاخص بتواند تا پایان فصل زمستان در محدوده های 1.7 میلیون واحدی تثبیت شود، البته به نظر می رسد لمس مجدد سقف 2 میلیونی شاخص در ابتدای سال آینده دست یافتنی شود.

این کارشناس بازار سرمایه به تغییر بخشی از قوانین بازار درجهت حمایت از سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث افزایش شفافیت در بازار شده و در صورت تداوم در بازنگری قوانین بازار می تواند هرچه بیشتر به استانداردهای معاملاتی نزدیک شود که اتفاق مثبتی است.

سیگنال های مثبت به حقیقی ها

عمیدی ارزش معاملات این روزها را در سطوح مناسبی دانست که می تواند سیگنال خوبی برای وورد نقدینگی های حقیقی باشد و افزود: رکود سایر بازارهای موازی فرصت مناسبی برای جذب پول ها به سمت بازار است.

وی همچنین عمکرد حقوقی ها را برای جمع آوری صف های فروش مناسب دانست و گفت: این روند حمایتی باعث می شود تا جو منفی ناشی از سنگین شدن صف های فروش در بازار ایجاد  نشود و اتفاق خوبی است.

چرا بازارگردان ها موفق نبودند؟

به گفته وی هرچند حقوقی ها در جمع آوری صف های فروش عملکرد خوبی داشته اند اما به نظر می رسد بازارگردان ها هنوز نتوانستند آنطور که باید فرمان بازار را در دست بگیرند، البته ضعف بازارگردانی ها علاوه بر اینکه به دلیل تازه بودن این قانون و احتیاج به بازنگری دربرخی موارد آن است، کمبود نقدینگی ، تجربه کم در این حوزه و عد م استفاده از نیروهای متخصص هم باعث شده تا بازارگردان ها تا امروز نتوانند آن طور که باید در بازار موفق باشند.

فرصت های مهم بازار

این تحلیلگر بازار در ادامه به شرایط بنیادی خوب بازار که نباید از چشم سرمایه گذاران دور بماند، اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت های جهانی و چشم انداز مثبت کامودیتی ها، نگاه مثبت مجلس و دولت برای تداوم حمایت از بازار سهام ، عملکرد مناسب شرکت ها در گزارش های 6 ماهه که پیش بینی می شود برای 9 ماهه نیز ادامه داشته باشد و همچنین تثبیت نرخ دلار در سطوح 25 هزار تومان اتفاق های مثبتی است که می تواند به رشد پایدار بازار کمک کند.

وی مهمترین دغدغه های امروز سرمایه گذاران را هم مورد نظر قرار داد و گفت: اختلاف های دولت و مجلس در خصوص لایحه بودجه 1400، طرح موضوع بررسی مجدد لوایح FATF در مجمع تشخیص و کاهش انتظارات تورمی به دلیل امید به گشایش های سیاسی از مهمترین دلایلی است که نگرانی هایی برای بازار ایجاد کرده است.

عمیدی به موعد انتشار گزارش های ماهانه آذرماه و پس از آن گزارش های دوره ای 9 ماهه اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود شرکت ها خبرهای خوبی را در گزارش های ماهیانه و 9 ماهه برای بازار داشته باشند که می تواند روند معاملات را در فصل زمستان بهبود ببخشد.

به گفته وی خبرهای مثبت پیرامون افزایش سرمایه شرکت ها از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دیگر مواردمهمی است که انگیزه خرید را در بازار تقویت می کند.

تثبیت دلار؛ یک اتفاق مثبت دیگر

وی معتقد است هرچند بازار نگران افت نرخ دلار است اما تثبیت قیمت این ارز همیشه به نفع صنایع بوده ، به همین دلیل کاهش نوسان های دلار در محدوده 25 هزار تومان اتفاق مثبتی برای صنایع صادرات محور مثل گروه های فلزی ، معدنی و پالایشی ها است.

(0) نظر

عرضه ۳۰ میلیون سهام شرکت سپیدار سیستم در فرابورس ایران

🔴عرضه ۳۰ میلیون سهام شرکت سپیدار سیستم در فرابورس ایران ⬅️سپیدار سیستم در شهریور ۹۹ در فرابورس پذیرفته شد و بر این اساس، ۱۵ درصد از سهام شرکت به تعداد ۳۰ میلیون سهم عرضه اولیه می‌شود.


🔹درآمد عملیاتی از ۸.۹ میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۷۰ میلیارد تومان در سال جاری رسیده که رشد ۵۱ درصدی داشته است.


🔹سود ناخالص و حاشیه سود از ۳.۴ میلیارد تومان در سال ۹۵ به ۵۳.۹ میلیارد تومان در سال جاری رسیده که رشد ۷۷ درصدی داشته است


(0) نظر
X